Baner 4
 

Kluczowe Kluby Samopomocy Akademii dla Aktywnych – Klub w Zakliczynie

Czytaj więcej...Od początku lutego w ramach programu pod nazwą „wspieranie osób w podeszłym wieku w integracji z młodzieżą” finansowanego z budżetu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie i budżetu Gminy Zakliczyn działa 8 klubów samopomocy nazywanych od 3 lat wspólnym mianem „Akademii dla Aktywnych” z czego 4 kluby prowadzi Stowarzyszenie „Klucz” przy Zakliczyńskim Centrum Kultury, 3 przez Stowarzyszenie „Bez barier” i 1 klub przez Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Szkoły we Wróblowicach. Każdy klub oferuje 25 miejsc dla dorosłych i 10 miejsc dla dzieci i młodzieży uczącej się. W odróżnieniu od poprzednich lat, w 2015 roku charakter ośrodków – klubów ma formę działań samopomocowych; stąd większy akcent na zajęcia samodzielnie, bardziej niż do tej pory autonomicznie, wymagającej od uczestników większej kreatywności.

Czytaj więcej...

Uczniowie ZSPiG uczcili pamięć żołnierza niezłomnego

Czytaj więcej...1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku zakliczyńskie uroczystości miały rangę powiatową. Dwa dni później w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie byliśmy świadkami kolejnego wydarzenia, a mianowicie spotkania z najbliższą rodziną niezłomnego kpt. "Salwy" Dubaniowskiego, zaproszoną na akademię poświęconą żołnierzom (nie)zapomnianym. Program przygotowała „Ballada” według scenariusza Adama Pyrka. W montażu słowno-muzycznym ukazano postać dowódcy oddziału „Żandarmeria”, który w 1947 roku zginął w zasadzce z rąk UB w Rudzie Kameralnej. Kapitan "Salwa" został pochowany na cmentarzu parafialnym w Zakliczynie. Wielu jemu podobnych patriotów nigdy nie doczekało się godnego pochówku.

Czytaj więcej...

Godnie i po zakliczyńsku

Czytaj więcej...Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to najmłodsze polskie święto państwowe mające zaledwie 5 – letnią historię, 1 marca 2015 roku miało w Zakliczynie rangę obchodów powiatowych. Patron uroczystości, poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Duda, który ze względu na wcześniejsze zobowiązania nie mógł przyjechać do Zakliczyna, wystosował list do organizatorów, w którym napisał m.in.: „Objęcie patronatu nad dzisiejszą uroczystością, to dla mnie prawdziwe wyróżnienie i powód do dumy. Walka i męczeństwo Żołnierzy Wyklętych nie jest epizodem w naszej historii. To najdłuższy w dziejach Polski zryw zbrojny Narodu. Uważam, że to antykomunistyczne powstanie należy jednym tchem wymieniać wraz z Powstaniem Listopadowym, Powstaniem Styczniowym czy też Powstaniem Warszawskim, których status jest niekwestionowany. Trudni jednak znaleźć Żołnierzy Wyklętych wśród patronów szkół i ulic (…) jestem wzruszony, że to właśnie mnie przypadł zaszczyt objęcia patronatem Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zakliczynie. Dziękuję organizatorom, że dają  świadectwo chwalebnej historii Żołnierzy Wyklętych (…).” 

Czytaj więcej...

Czyżby się przejadło ?

Czytaj więcej...Miło było gościć w Galerii „Poddasze” uznanego artystę pana Jana Matrasa, który 13 lutego otwarł swoją wystawę. Co by jednak było, gdyby autor na wernisaż przyjechał bez swoich gości..? Trochę wstyd, że mieszkańcy Zakliczyna (poza wyjątkami) ignorują tego typu wydarzenia. Mocno zastanawiam się nad tym czy warto w dalszym ciągu sprowadzać do Zakliczyna jakiekolwiek wystawy.” Tak na swoim facebook’owym profilu napisał Stanisław Kusiak po wernisażu wystawy nestora tarnowskiego malarstwa w galerii wystaw Zakliczyńskiego Centrum Kultury.

Czytaj więcej...

„Znachorka” w Zakliczynie

Czytaj więcej...Kolorowa góralka spod samiuśkich Tater wraz ze swoją kapelą dała czadu w zakliczyńskim ratuszu podczas koncertu w dniu 15 lutego 2015 roku w ramach dorocznego cyklu muzycznego organizowanego przez Zakliczyńskie Centrum Kultury. Kapela Hanki Wójciak to oczywiście Hanka Wójciak – śpiewającą frontmenka, autorka tekstów, muzyki i jak trzeba pogrywająca na harmoszce, ponadto dziennikarka radiowa i zwyciężczyni 46. Studenckiego Festiwalu Piosenki, rodowita Zakopianka i pracowita Krakowianka. Muzyczny band Hanki tworzą Tomasz Czaderski grający na instrumentach perkusyjnych, Jacek Długosz – gitarzysta, Mateusz Frankiewicz – kontrabasista, Tomasz Pawlak grający na skrzypcach i Andrzej Zagajewski na mandolinie.

Czytaj więcej...

Wynajme
Gospodarstwo

Partnerzy zakliczyninfo


 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.