Brawo
 

Święto Zielonej Wyspy w Faściszowej

Czytaj więcej...Czytaj więcej...„Zielono nam!”- zawołali wszyscy obecni 18 marca 2015 roku w Szkole Podstawowej im. Jacka Malczewskiego  w Faściszowej. Wszystko to za sprawą obchodów Szkolnego Dnia Języka Angielskiego, którego motywem przewodnim była Irlandia i Dzień Świętego Patryka. Tradycyjnie St.Patrick’s Day przypada 17 marca, jednak ze względów technicznych nasza uroczystość odbyła się jeden dzień później. Czy przeszkodziło nam to w świetnej zabawie? Absolutnie nie! Po raz kolejny przekonaliśmy się jaką zgraną drużyną jesteśmy.

Wszyscy uczniowie, ale także nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice, zaproszeni goście, a nawet maluszki, które jeszcze nie chodzą do przedszkola, a przyszły podziwiać występy starszego rodzeństwa, pojawili się w zielonych strojach reprezentując narodową barwę Irlandii.

Czytaj więcej...

Julka w czwartek w telewizji

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Wszystkich sympatyków i fanów Julki Bagińskiej zapraszamy przed telewizory w czwartek 26 marca o godzinie 16.00 do programu "Rozmowy w toku" w telewizji TVN. Gościem programu prowadzonego przez redaktor Ewę Drzyzgę będzie Julka Bagińska. O czym będzie Julka opowiadać?  dowiemy się już w ten  w czwartek.

                                                                          

 

 

 

By nie wstydzić się przed przyszłymi pokoleniami

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”

Józef Piłsudski

Czytaj więcej...Ostatnia poważniejsza inwestycja w Zakliczynie służąca zachowaniu dziedzictwa kulturowego i historycznego realizowana wysiłkiem samorządu miała miejsce u schyłku XX wieku, gdy poddany restauracji został zakliczyński ratusz. Środki na restaurację pozyskano za czasów wójta Stanisława Chrobaka z programu Tourin PHARE III, a prace wykonano w 1999 roku za wójta Kazimierza Kormana. Od tego czasu nic w tej materii się nie dzieje wyjąwszy zabiegi reintegracyjne dokonywane na substancji ruin zamku melsztyńskiego z pomocą środków z programu „Konserwator”. O restauracji ratusza i co z tego wynika napiszę w innym artykule, teraz chciałbym kilka zdań o tym, co jest niewątpliwie największą porażką samorządu w dziedzinie dbałości o dziedzictwo historyczne – Muzeum „Pd Wagą”.  Izba Pamiątek „Pod Wagą”, po 2000 roku Muzeum „Pod Wagą” na ul. Mickiewicza w Zakliczynie, zlokalizowane w jednym z najstarszych, istniejących budynków o konstrukcji zrębowej, dziewięciosłupowej i zgromadzone tam zbiory, w tym niektóre o unikalnym charakterze, budziły zachwyt zwiedzających i zazdrość muzealników - nawet z krakowskiego Muzeum Etnograficznego. Problem w tym, że budynek w którym zgromadzone są zbiory, nie jest własnością Gminy Zakliczyn, a tym bardziej Zakliczyńskiego Centrum Kultury które jest jednostką organizacyjną Gminy. Pisząc wprost budynek "Pod Wagą" ma nieuregulowaną kwestię własnościową. Pierwsze działania zmierzające do przejęcia lub nabycia domu podjąłem już w latach 2000 i 2001, bo też dowiedziałem się wtedy o tym, że Rada Gminy w Zakliczynie w latach 90 – tych podjęła decyzję o tym, że po wyremontowaniu ratusza, zbiory muzealne należy przenieść do ratusza. Z mojej strony, jako dyrektora Centrum,  były prośby o podjęcie działań zmierzających do pozyskania prawnego domu „Pod Wagą”, wszak stan budynku był coraz gorszy i wymagał pilnego remontu, a łożyć i to jeszcze środki publiczne na nie swoim nie wolno.

Czytaj więcej...

„Gryz za uśmiech”- zdrowa akcja w szkole i przedszkolu w Paleśnicy

Czytaj więcej...Czytaj więcej...W związku z prowadzonymi w kraju działaniami   będącymi   odpowiedzią na rosyjskie embargo nałożone na polskie towary, dyrektor ZSP w Paleśnicy Sylwester Gostek  złożył stosowne wnioski w instytucjach zarządzających programem o wpisanie szkoły na listę organizacji uprawnionych do bezpłatnego otrzymania owoców dla dzieci. I chociaż rosyjskie embargo może przynieść dla polskiego sektora owoców i warzyw  duże  straty, to dla naszych przedszkolaków i uczniów będzie to kolejna okazja do promowania zdrowych  nawyków  żywieniowych.

Czytaj więcej...

Brzesko zaprasza na niekonwencjonalny kiermasz

Czytaj więcej...To z pewnością niekonwencjonalna propozycja kulturalna adresowana do mieszkańców Brzeska i okolic – Brzeski Kiermasz Książki Przeczytanej adresowany jest do miłośników książek i czytania. To impreza o charakterze niekomercyjnym - udział w Kiermaszu jest bezpłatny, ale przede wszystkim to impreza stanowiącą doskonałą formę promocji literatury pięknej. Organizatorzy Kiermaszu założyli sobie taki cel, aby uczestnicy przedstawili swoje książki, książki, które już zostały przeczytane,  ale mogą posłużyć jeszcze i wpaść w ręce ludziom którzy czują „głód” czytania. Intencją pomysłodawców jest także to, aby  odciągnąć ludzi od e-boków, by nadal sięgali po namacalny obraz literatury, aby czytelnicy nie uciekali do Internetu i nie pozwolili umrzeć książce i obcowali z nią nadal. Kiermasz jest nie tylko wydarzeniem kulturalnym, ale także miejscem spotkań z czytelnikami, wymiany doświadczeń i korzystnych zakupów - ponieważ będzie można kupić książkę za symboliczną kwotę już od 1 zł. Prezentowane będą książki literatury pięknej, historyczne, horrory, fantastyka, kryminały, bajki i wiele innych. Nie zabraknie również pocztówek z lat 80-ych oraz czasopism. Poezja jest wszędzie, dlatego naszym celem jest również promocja pisania, publikowania i nauczania poezji w naszym regionie – mówią organizatorzy i dodają, że  najlepszym na to sposobem są spotkania z żyjącymi i tworzącymi autorami, umożliwiające rozwijanie zainteresowania czytelników oraz szerzenia w społeczeństwie nawyków sięgania po książki. Gośćmi specjalnymi Kiermaszu będą; Natalia Tryba, laureatka konkursów literackich, autorki wydanego tomiku poezji "Draperie”,  Anna Gaudnik, mieszkanka Brzeska, która w swoim dorobku poezji posiada wiele wierszy cieszących się dużą popularnością wśród młodzieży i dorosłych oraz  Antonina Radzięda autorka poezji i prozy, podróżniczka która zachwyca swoimi pracami artystycznymi. Na Kiermaszu będzie także kącik warsztatów plastycznych dla najmłodszych – „Mój książkowy bohater”, aby również dzieci nauczyły się obcować z literaturą.

Czytaj więcej...

Wynajme

http://www.cialis2015.com/

generic viagra 120mg x 60

Gospodarstwo

Partnerzy zakliczyninfo


 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.