Logo 2
 

Ci co postrzegają to, czego inni nie widzą

9 września po raz pierwszy w Zakliczynie na parterze prywatnej kamienicy państwa Szymanowiczów na potrzeby wystawy nazwanej Galerią „Rynek 3” odbył się wernisaż poplenerowej wystawy malarskiej i fotograficznej „Zakliczyn – 2011”. O tym, że działalność wystawiennicza „zakorzeniła się” w Zakliczynie świadczy nie tylko tłum uczestników wernisażu, ale również liczba osób odwiedzających wystawę w dniach od 10 do 18 września.  Nie byłoby tego pleneru i wystawy, gdyby nie Marek Szymanowicz, jego mama Cecylia, artyści sponsorzy;  Galeria Persja oraz  firmy: Becker, TK – Beton z Roztoki, Centrum Leśno Ogrodnicze, Krak-Bud, Language Solution, Almarco z Zakliczyna, Art-Deco - oprawa obrazów. Również nie byłoby tego przedsięwzięcia kulturalnego gdyby nie pasja Stanisława Kusiaka. Za to wszystkim  mecenasom i uczestnikom wystawy dziękuję i obiecuję, że znajdziemy rozwiązanie aby kontynuować w Zakliczynie działalność wystawienniczą,  a tymczasem Państwa zapraszam do obejrzenia fotorelacji z wystawy „Zakliczyn 2011” autorstwa Stanisława Kusiaka.

Czytaj więcej...

Sukces zakliczyńskich gimnazjalistek

Zakliczyński Klub Fotograficzny "Światłoczuli" po serii wystaw i udziale w festiwalu fotografii "Widzi się" znów ma powód do dumy, gdyż jedna z członkiń klubu Justyna Grzegorczyk zdobyła Grand Prix w VII Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym ,,Świat Poezji Jerzego Harasymowicza w Obiektywie", a druga Marta Łazarz  znalazła się wśród autorów zakwalifikowanych do wystawy. Konkurs zorganizowany został przez Młodzieżowy Dom Kultury im. prof. A. Kamińskiego w Krakowie, a honorowy patronat objęła żona poety, Pani Maria Harasymowicz. Jury w składzie: Maria Harasymowicz, Maciej Beiersdorf - dyrektor Muzeum Historii Fotografii - przewodniczący Jury, Waldemar Bałda - dziennikarz, reporter, Andrzej Szczepek - prezes Koła Przewodników Beskidzkich im. prof. R.Reinfussa w Krakowie, Anna Hydzik - artysta plastyk, Anna Janik - sekretarz Jury, spośród nadesłanych 131 zdjęć wybrało prace 17 autorów, a następnie wyłoniło grono laureatów. Cieszymy się, że najbardziej prestiżową nagrodę otrzymała uczestniczka zajęć prowadzonych w Zakliczyńskim Centrum Kultury. Warto podkreślić, iż prace, które Justyna postanowiła wysłać na konkurs wykonała analogowo, bez użycia komputera, na negatywie czarno-białym, a jako plan zdjęciowy posłużyło jej jedno z pomieszczeń Muzeum Grodzkiego "Pod Wagą". Odbitki również wykonała samodzielnie, przy użyciu powiększalnika w pracowni fotograficznej w zakliczyńskim ratuszu. W dobie fotografii cyfrowej ta umiejętność jest już rzadkością. Obydwu gimnazjalistkom należą się szczególne gratulacje, gdyż skład Jury sugeruje wysoki poziom konkursu.

Poniżej prezentujemy tryptyk pt. "Babcia" autorstwa Justyny Grzegorczyk.

Czytaj więcej...

Konstanty Olechnowicz - Skarby Pogórza Ciężkowickiego

Konstanty Olechnowicz. Urodzony w Kowlu w 1922 roku. Młodość spędził w Lublinie. W czasie wojny działał w konspiracji ZWZ, a następnie AK i służba wojskowa. Zdemobilizowany w 1947 roku osiada we Wrocławiu. W tamtejszej Politechnice kończy studia na Wydziale Architektury. Jako architekt opracowuje między innymi projekty odbudowy Wrocławia i Dolnego Śląska oraz rewaloryzacji licznych zabytkowych obiektów. Właśnie w pracy zawodowej zaczęła się przygoda z akwarelą, którą określa jako "echo" studiów u profesora Dobrosława Czajki ze Lwowa, znakomitego akwarelisty. W latach 50-tych, dzięki żonie Alicji, której rodzina trafiła w 1940 roku z Warszawy do Ciężkowic, coraz częściej odwiedza tą miejscowość. Stąd wyrusza na wyprawy sięgające po Bieszczady, podczas których powstaja akwarele uwieczniającą architekturę wschodniej Małopolski i Podkarpacia. Urządza wystawy między innymi w Muszynie oraz w Muzeum Architektury we Wrocławiu (1975). Pod koniec 2009 roku część kolekcji prac dotyczących miejscowości nad rzeką Białą i Dunajcem ofiarowuje dla Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach. Wystawę można zwiedzać codziennie w godz. od 8.00 do 20.00, a w soboty od 8.00 do 16.00. Poniżej prezentujemy kilka akwarel Konstantego Olechnowicza oraz fotorelację z wernisażu, który odbył się tym razem niestety bez udziału autora.

 

Czytaj więcej...

Włodzimierz Stachoń - "Spotkania z przyrodą"

Czytaj więcej...Włodzimierz Stachoń urodził się 15 lipca 1972 roku w Tuchowie. Mieszka i pracuje w Gromniku na stanowisku Dyrektora BSR w Krakowie O/Gromnik. Z wykształcenia jest ekonomistą, ukończył MWSE w Tarnowie. Obok pracy etatowej i codziennych obowiązków, od blisko 16 lat zajmuje się fotografią przyrodniczą. Większość zdjęć wykonuje na Ziemi Tarnowskiej, szczególnie często jego przyrodnicze wyprawy związane są z doliną  Dunajca. Fotografuje także w górach (szczególnie w Pieninach, Tatrach) i innych zakątkach kraju.Przygodę z fotografią przyrodniczą poprzedziły – jeszcze w czasach „podstawówki” - liczne wypady w teren z lornetką . Zbierał informacje głównie o ptakach, które przekazywał później ornitologom działającym wówczas przy UJ w Krakowie. Aż któregoś dnia dostał w prezencie album Puchalskiego „Wśród trzcin i wód” . Był to przełom,

Czytaj więcej...

Katarzyna Kobylarz - grafika i malarstwo

Czytaj więcej...Katarzyna Kobylarz pochodzi z Bojanowa (podkarpackie) Ukończyła PLSP w Jarosławiu,(1997-2002) tam też zdobywała swoje pierwsze szlify, ale też i wyróżnienia oraz nagrody. Od Liceum Plastycznego zaczęła się jej podróż po różnych dziedzinach sztuki. Następnie studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, (od 2002) studia na wydziale grafiki, po 2 roku na wydziale scenografii, 2 kierunki ukończyła w 2007 r. Na studiach skupiała się na rysunku, scenografii, malarstwie i grafice. Po studiach pracowała w firmach (Mix Electronics, na stanowisku gł. grafika) i zajmowała się grafiką użytkową, wysyłała i koordynowała projekty dla 230 salonów, wykonywała rysunki techniczne i akcje w salonach, czasami realizowała zlecenia malowania obrazów. Rok temu wykonała scenografie - 2 zastawki 3m/2m oraz 2m/2m z wnętrzem domu Czerwonego Kapturka i animacje malarską. Katarzyna Kobylarz od 2 lat współpracuję z Operą Krakowską gdzie wykonuje zlecenia projektowe - wystawy, aranżacje wystaw, projekty wystaw min. "Spojrzenia" w Operze, wystawa Krzysztof Penderecki w Operze Krakowskiej, (kostiumy i fotografie ze spektakli) oraz wystawę "Don Giovanni Mariusza Kwietnia". Obecnie można oglądać realizację - wystawę stałą w Operze, pt." Artyści Opery Krakowskiej na piętrze"Realizuje też projekty scenograficzne w TV Miejskiej Stalowa Wola. Od 10 miesięcy prowadzi swoją firmę ART-SCENEMEDIA. W wolnych chwilach maluje dla siebie, efekty tej pasji możemy podziwiać w październiku i na początku listopada w Galerii Klubu "Spytko".

 

Czytaj więcej...

Wynajme
Gospodarstwo

Partnerzy zakliczyninfo


 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.